AçıklamalarEmek, Dijitalleşme ve Gelecek

Türkiye’de İşsizlik ve Çalışma Saatleri İlişkisi Üzerine Bir Değerlendirme

1980’li yıllardan bu yana Türkiye’nin en büyük sosyo-ekonomik sorunu olan işsizlik, son 20 yıldır uygulanan neoliberal kalkınma politikası ile daha da kalıcı hale gelmiştir. Türkiye’deki yüksek çalışma saatlerinin önüne geçecek gerekli hukuki korumaların olmaması ya da yetersiz olması Türkiye’deki işsizlik sorununu başka bir boyuta taşımaktadır. Ömer Ünal’ın, kaleme aldığı “Türkiye’de Çalışma Saatleri – İşsizlik İlişkisi Üzerine Bir Değerlendirme” raporu İVME Hareketi tarafından yayımlandı.

İVME’nin son raporunu sizlerle paylaşıyoruz! Türkiye’de emek rejiminde yasal olmayan şekilde dayatılan uzun çalışma saatleri haftalık yasal süre sınırından bile uzakta! Denetimlerle yasal çalışma süresi uygulanabilirse veya haftalık yasal çalışma süresi yüzde 5 ile yüzde 7 arası oranda azaltılabilirse yaklaşık 1 milyon ile 2 milyon arasında yeni iş yaratılabilir. Çeşitli bulgu ve yorumlar bulabileceğiniz yeni raporumuzu daha demokratik bir emek rejimi tartışması için kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Rapor bağlantısı: https://www.ivmehareketi.com/wp-content/uploads/2023/11/IVME-Hareketi-Turkiyede-Issizlik-ve-Calisma-Saatleri-Iliskisi-Uzerine-Bir-Degerlendirme.pdf

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu