Ekonomi ve Kamuculuk

“Demokratik Sosyalizm Adil Bir Toplum İnşa Etmektir” – Çeviri: Yusuf Can

Jessica Mason, Teksas’ta Kongre için aday olan bir Donanma gazisi ve sosyalist. Jacobin ile yaptığı bir röportajda, sendikaların önemini, orduda geçirdiği zamanı ve neden her iki tarafın da “demokratik sosyalizmi ondan korktukları için şeytanlaştırdığını” anlatıyor.

Peter Lucas ve Jessica Mason’un Jacobin’de yayımlanan röportajının Türkçe çevirisidir. İzinle İVME Hareketi tarafından yayınlanmıştır.

Bernie Sanders’ın 2016’daki başkanlık yarışından bu yana demokratik sosyalistler, seçimlerde yerel, eyalet ve ulusal düzeyde muazzam kazanımlar gördüler. Chicago 2019’da altı sosyalist meclis üyesini seçti, New York şimdi eyalet meclisinde altı sosyalist temsilci seçti ve dört ABD Kongre üyesi Amerika Demokratik Sosyalistleri’ne (DSA) ait. Teksas’ın otuzuncu kongre bölgesinde seçim yarışında olan Jessica Mason, Kongredeki beşinci demokratik sosyalist olmaya çalışıyor.

Güney Dallas’taki Hamilton Village apartmanlarında büyüyen Mason’ın ailesi, ekonomik zorluklarla mücadele etti ve sonunda evlerinden tahliye edildiler ve Jessica da okulu bitirirken uzak akrabalarının yanına taşınmak zorunda kaldı. Ekonomik güvencesizliğin nasıl istikrarsızlığa yol açtığını ilk elden gördüğünü söylüyor – buna uygun fiyatlı sağlık hizmetlerine erişim, iyi eğitim ve güvenli barınma eksikliği de dahil.

Mason, bir Donanma gazisi, barınma aktivisti ve ülkenin en Demokrat bölgelerinden birinde kongre için yarışan demokratik sosyalist. Jakobin yazarı Peter Lucas ile statükonun hakim olduğu bir bölgedeki kampanyasını tartıştı.

PL: Kongreye aday olman için sana ne ilham verdi?

JM: Bölgemin daha iyisini hak ettiğini biliyorum. Ben burada yedi yaşımdan beri yoksulluk, gıda ve barınma güvencesizliği ve bu ülkenin kabusu olan sağlık sistemini tecrübe ederek büyüdüm. İçinde yaşadığım çevre tasarlanışı itibariyle başarısız olacak şekilde idi. O çevrenin içindeki insanların hayatta başarılı olma şansı yoktu. Kampanya yapmak zorunda kalmayan, komşusunun acı çektiğini görmeme ayrıcalığına sahip bir siyasi temsilciye sahip olduğunuzda, bu, seçilmiş yetkililerimiz ile topluluğumuzdaki insanların içinde olduğu gerçeklik arasında muazzam bir uçurum oluşturur. Seçim yarışına girdim çünkü benim hikayem Texas-30’daki pek çok çocuğun ve insanın hikayesi. Ve kırmaya çalıştığım döngü bu.

PL: Bize kampanyanızın şu anda ne durumda olduğundan biraz bahsedin.

JM: Ocak ayının sonunda duyurduk ve bunu ilk yapan biz olduk. Görevdeki Eddie Bernice Johnson emekli oluyor ve şimdiden Texas’tan Meclis temsilcisi Jasmine Crockett’i kendi koltuğu için destekliyor. Eski bir lobici olan ve Teksas’taki Biden kampanyasının eyalet sorumlusu olan Jane Hamilton da yarışıyor. Bu yarıştaki tek ilerici, tek demokratik sosyalist ben olacağım.

PL: Demokratik sosyalist olmak sizin için ne ifade ediyor?

JM: En zengin yüzde 1’in biriktirdiği paranın bu ülkeye ve toplumuma yaptıklarından dolayı demokratik sosyalistim. İhtiyacımız olan şey, servetin adil bir dağılımıdır – kârların azınlığın elinde toplamaktan ziyade kamu ihtiyaçlarını desteklemek için kullanılması. Demokratik sosyalizm, adil bir toplum inşa etmekle ilgilidir ve Amerika’da sıradan Amerikalılara daha fazla ses vermek için ziyadesiyle ihtiyaç duyulmaktadır.

PL: Demokratik sosyalistler, ülke genelinde birkaç seçim döneminde seçildiler. Başarılarının üzerinizde herhangi bir etkisi oldu mu?

JM: Başarıları bunun yapılabileceğini gösteriyor. Demokratik sosyalizm artık tabu değil. Artık sizi kazanmaktan alıkoyacak bir şey değil.

Benden önce yarışan tüm DSA üyeleri arasında Jamaal Bowman özellikle ilham verici. Sınıf mücadelesini benimsedi ve bu mesajlar benimkine benzer topluluklardaki insanlarda yankı buldu. Pek çok insan demokratik sosyalizmin ne olduğunu bile bilmiyor olabilir, ancak kampanyası bunu seçmenlerine açık ve olumlu bir şekilde sunmayı başardı. Ben de aynısını yapmaya çalışıyorum.

PL: Görevdeki bu seçilmiş demokratik sosyalistler daha geniş hareket içinde nasıl çalışıyorlar?

JM: Hareketi haritaya koyuyorlar. Bernie Sanders başkanlığa aday olmadan önce demokratik sosyalizmin ne olduğunu bile bilmiyordum. Kendimi bir Demokrat olarak görüyordum. Bir Demokratın ne olabileceğine dair farklı imgeler olduğunu bilmiyordum.

Bernie ve diğerleri aday olduğundan beri, demokratik sosyalizm çok daha yaygın hale geldi ve DSA katlanarak büyüdü. Ofiste ilericilere sahip olmak, özellikle daha fazla yasama ve örgütlenme kazanımı elde ettiğinden, hareketi meşrulaştırmaya da yardımcı oluyor.

PL: Texas-30’da bir hareket kampanyası neye benziyor?

JM: Organize bir arka plandan geliyorum, bu yüzden saha operasyonu kampanyanın her şeyi. DSA gibi ilerici kuruluşların desteğine sahip olduğumuz için şanslıyız. Kampanya geliştikçe, diğer yerel ilerici gruplarla bir koalisyon kurmayı umuyoruz.

Şimdiye kadar on binin üzerinde kapı çaldık. Odaklandığımız şey seçmenleri sandığa götürebilmek. 780.000’in üzerinde bir nüfusumuz var, ancak son seçimlerde sadece 264.464 sandık başına gitti. Halihazırdaki temsilcimiz memnun. Asla kapı çalmadı veya seçmenleri sandığa götürmeye çalışmadı. Bu tarihi yokluğu değerlendirmeye çalışıyoruz. Eddie Bernice Johnson seçmenlerinden ilericilere ve seçim siyasetinde haklarından mahrum edilmiş insanlara kadar herkese ulaşacağız.

Bölgede nispeten ilgisiz büyük bir Latin nüfusu var çünkü kimse genellikle onlarla konuşmaya gitmiyor.

PL: Kendinizi statükodan farklı kılmak sizin için ne kadar önemli?

JM: Bu gerçekten önemli, çünkü son otuz yıldır görevde bir yerleşik politikacımız var. Bu bize kemer sıkma, artan kiralar, yeni hapishaneler, daha az sendika yoğunluğu, artan yoksulluk seviyeleri ve kirlilik getirdi. Şirketlere borçluydu. Zengin bağışçılardan fon alıyor, ancak yerel halk söz konusu olduğunda, her zaman dışlanıyoruz. Halka yapılan muamelenin böyle olması gerekmediğini bildiğinden emin olmak istiyorum. Düzen siyaseti böyle işliyor ama Dallas’da işlerin böyle işlemesi gerekmiyor.

PL: Web sitenizde bölgenizin “tasarım açısından zorlu” olduğunu söylüyorsunuz. Bununla ne demek istiyorsun?

JM: Özel menfaatler her yerde siyasette egemendir ve Dallas da bunun bir istisnası değildir. Bölgemizin kuruluşundan bu yana Kongre’de siyah bir temsilcimiz var, ancak bu otomatik olarak siyah topluluğa veya başka bir topluluğa yardım edeceği anlamına gelmiyor. Kampanyasını finanse eden insanlara yardım edecek. Ceplerinde, redline (mahalleleri etnik kimlik, ırk üzerine bölmek) gibi zararlı politikaları desteklemesine yol açan emlak şirketleri var.

Statüko, zararlı yasaları geçirerek ve koruyarak, ekonomik fırsatları kasıtlı olarak yetersiz hizmet alan topluluklardan uzak tutmuştur. Örneğin, geçen yıl belediye başkanımız altı büyük şirketin Dallas şehrine taşınmasına yardım etti. Bu, birçok işçi sınıfı insanı şehir dışına itti ve kiralar fırladı. Dallas’ı “elit bir şehir” yapmak istediklerini söylediklerinde, onu bir iş merkezi yapmak istediklerini kastediyorlar. Ve bunu böyle tasarladığınızda, diğer birçok insanı haklarından mahrum ediyorsunuz – tüm yaşamları boyunca burada yaşayan insanlar, benim ailem gibi insanlar.

PL: Baban bir Teamster (ABD’nin en önemli sendikalarından). Sendikalı bir ebeveynle birlikte büyümek sizin için ne ifade etti?

JM: On altı yaşında sendikasız bir bakkalda asgari ücretle çalışmaya başladım. Eve gelip işim hakkında babama şikayet ederdim, o hep “Benim sendikam olduğu için bununla hiç uğraşmam” derdi. Bir sendikada olduğunuzda, çok fazla saat çalışmaktan, daha iyi ücret ve sosyal haklara erişimden korunabileceğinizi hemen anladım. Bu açıdan baktığınız zaman sendikaların ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor.

Şimdi, görevdeki Eddie Bernice Johnson, NAFTA’ya oy verdiği ve TPP’yi [Trans-Pasifik Ortaklığı] hızlıca meclisten geçirmeye yardımcı olduğu için Dallas AFL-CIO (Büyük bir sendika) Merkezi Çalışma Konseyi onayını iki kez kaybettikten sonra işçilerin onayını alma umuduyla koşuyorum. İşçilerin görevdeki Demokrat’ı desteklememesi emsalsiz.

PL: Donanmadaki deneyiminiz siyasetinizi, özellikle savaş politikanızı ve ABD dış politikasını nasıl etkiledi?

JM: Pek çok insan yoksulluktan kurtulmanın bir yolu olarak askere gidiyor ve ben de farklı değildim. Ruh sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir sağlık çalışanı olarak orduya kaydoldum. Savaşı, zihinsel ve fiziksel olarak üzerinize aldığı olumsuz etkileri ön saflarda yaşayan insanların gözünden gördüm.

Ben donanmadayken aynı zamanda ön hukuk ve siyasal bilimler alanında da üniversite derecemi alıyordum. Orada uluslararası ilişkiler dersi aldım ve ordunun misyonunun ne olduğu hakkında daha fazla şey öğrendim: emperyalizm. Kâr için diğer ülkelerden kaynak çıkarmak için işçi sınıfı çocuklarını savaşa gönderiyoruz. İnsani nedenlerle müdahale ettiğimizi söylesek de bunun arkasında her zaman ekonomik bir motivasyon vardır.

Ordu, görünüşte hayatta başka seçeneği olmayan insanları piyon olarak kullanıyor ve askerlerin başına gelen zihinsel sıkıntıyı veya can kaybını gerçekten umursamıyorlar. Nihai hedef, Dick Cheney ve ordu sanayasisindeki diğer herkes için para kazanmak.

PL: ABD ordusunun bölgenizde etkisi nasıl oldu?

JM: Dallas Stops Evictions adlı bir kuruluş için karşılıklı yardım çalışması yaparken, çok sayıda gazinin kaldığı düşük gelirli bölgelerde çok sayıda kiracı örgütlenmesi yaptık. Pek çok gazi şimdi ihmal içinde yaşıyor, ilgilenilmiyor ve özelleştirme tehdidi altındaki bir VA’dan (Gazi İşleri Ofisi) yeterli bakımı alamıyor. Sonunda kendilerine sırt çevirecek olan varlıklı bireyler ve şirketler için hayatlarını riske attıklarını anlıyorlar.

PL: Web sitenizde hayırseverliğin yeterli olmadığından bahsediyorsunuz. Neden?

JM: Deneyimlerime göre, uygun fiyatlı konut topluluklarında çalışmak ve kaynak arttırmaya çalışmak hiçbir zaman yeterli olmadı. Bir hafta kira yardımı ile birine yardım ederdim ve sonra kira yardımı için birkaç ödeme yaptıktan sonra sorunlar tekrar baş gösterirdi. Bunlar tam zamanlı işleri olan insanlar ve aileleri sadece hayatta kalmaya çalışıyor. Ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar ne kadar kaynak getirirse getirsin, bu kişi için ne kadar kira yardımı başvurusu yaparsam yapayım, onlar her zaman geride kalacaklar. Asla yetişemeyecekler.

Teşvik çekleri de aynı şey: İnsanlar bunları aldıktan sonra kira ve faturalarını ödediler. Ancak yeterli maaş olmadan, ödemelere asla yetişemezsiniz. Dallas’ta çok sayıda karşılıklı yardım kuruluşumuz, çok sayıda kar amacı gütmeyen kuruluşumuz var ama yine de artan yoksulluk seviyelerimiz, hapsetme oranlarımız ve tahliyelerimiz hayatın bir gerçeği.

PL: Texas-30 Demokratların hakim olduğu bir bölge ama sence demokratik sosyalizm orada uygulanabilir mi?

JM: Bence uygulanabilir. Demokratik sosyalizmle bağlantılı evrensel politikalardan bahsettiğimizde ezici bir çoğunluktan olumlu tepkiler aldık. “Herkes için Medicare” hakkında konuştuğumda ve şunu sorduğumda: Mevcut sağlık bakımınız hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsanlar elbette bundan nefret ediyor. Onlara “Herkesin ücretsiz sağlık hizmeti alabilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?” diye sorduğumda cevap her zaman evet oluyor. “Herkes için barınma” hakkında konuştuğumda ve şunu sorduğumda: Herkesin bir yuvaya sahip olma hakkı olduğunu düşünüyor musunuz? Herkes evet diyor. “Sizce şirketler vergilerdeki adil paylarını ödemeli mi?” diye sorduğumda insanlar evet diyor. Bu yüzden politika (siyasa) hakkında konuştuğumda insanlar benimle aynı fikirde.

Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti, korktukları için demokratik sosyalizmi şeytanlaştırmaya çalışmakta birlikte iyi bir iş çıkardılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu