Ekoloji ve İklimGündemPolitikaToplum ve SiyasetToplumsal AdaletYaşam Tarzı

Mama lüks değil yaşamsal mecburiyettir – Haydar Özkan

Mama lüks değil yaşam mücadelesidir.

Belediyeler, 2004 yılında çıkan 5199 Sayılı Kanunun ana hükmü olan kısırlaştırmayı yapmadı, kanunu uygulamamakla birlikte, kanuna karşı gelerek şikayet geldikçe hayvanları toplayıp şehir dışına diğer şehirlerin sınırlarına, dağlara, ormanlara, otoyollara ve çöplüklere attı. Hayvanlar buralarda kontrolsüz üreyerek tekrar şehirlere döndü. Hülasa belediyeler çözümünün aksine sorunun katlanarak artmasına neden oldu. Çoğalan hayvanları beslemeyen belediyelerin yerini alan vicdan sahibi insanlar, yaşamlarından, gıdalarından, giysilerinden ve sosyal zamanlarından feragat ederek bu masumları beslemeye çalışırken şu an mama fiyatlarının ikiye üçe katlanması, bu masumları besleyen insanların yaşamsal faaliyetlerini tamamen kısıtlamakla birlikte hayvanlar içinde kitlesel AÇLIK ve ÖLÜM getirecek.

Hayvanları beslemek için, öğrenciler kahvaltısını, yemeğini eksik yiyerek okul harçlıklarından arttırarak aldıkları mamaları alamaz oldu, ev hanımlarının mutfak giderlerinden ve evinin temel ihtiyaçlarından keserek ayırdıkları mama parası yetmez oldu, yıllarca çalışıp artık rahat edelim diyen emeklilerin yaşam koşullarından feragat ettiği bütçeleri mama almaya yetmez oldu.
Hayvanları beslemek için yaşamsal faaliyetlerinden feragat eden yediden yetmişe vicdan sahibi insanlar artık mama alamaz ve hayvanları besleyemez oldu.

Hayvanlarda kitlesel ölümler başlamadan önce hükümet yetkililerinden kedi ve köpek mamalarından alınan %18 KDV yi düşürmesini istiyoruz.

Mama Firmaları, Sokak Hayvanları İçin AÇLIK Kapıda, İNDİRİM YAPINIZ.

Yıllarca sokak hayvanları sayesinde firmalarınız para kazandı. Ama şu anda sokak hayvanları kitlesel ölümlerle karşı karşıya. Çünkü mama fiyatlarında katlanarak artışlar oldu. Devletin sadece %18 KDV’ye eksiltmesi yetmez, siz mama firmalarının da bu zavallı hayvanlar için, kara gün dostu olarak, bu kötü günlerinde onların yanında olmanız, özellikle sokak hayvanlarına alınan alt ve orta segment mamalarda çok ciddi indirimler yapmanız lazım.
Mama Firmaları, eğer bu hayvanla kitlesel olarak yok olursa, sizin de satış yapacağınız canlılar kalmayacak.

Fırsatçı değil vicdanlı davranın, KÂR MARJINIZI DÜŞÜRÜN.

Haydar Özkan
HayKonfed Başkan Yardımcısı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu