AçıklamalarGündemToplumsal Cinsiyet

İVME Hareketi: Kız Kardeşlerimize Çağrı

Kız kardeşlerimize…

Yarın 14 Mayıs. Şüphesiz ki, bu seçim tüm ülkenin geleceğini belirleyen tarihi bir öneme sahip; ancak biz kadınlar için sandıktan çıkacak sonuç hayati anlamda belirleyici olacak. YSK’nın verilerine göre 30 milyon kadın seçmen olduğumuzu düşünürsek, kaderimiz kendi ellerimizde demek hiç de yanlış olmaz.

Gelin, hep birlikte Cumhur İttifakı’nın ortağı HÜDA PAR’ın yıllardır türlü mücadelelerle elde edilen haklarımıza göz diktiğinin ve nasıl bir gelecek istemediğimizin kanıtı gibi olan seçim beyannamesine göz atalım.
“6284’ün değişitirilmesi”, “zinanın suç olması”, “nikâhsız birlikteliklerin suç sayılması”, “kadının fıtratına uygun çalışması”, “nafakanın kaldırılması”, “karma eğitimin zorunlu olmaması” maddelerden bazıları. Yine aynı ittifak ortaklarından Yeniden Refah Partisi de “Süresiz nafaka mağduriyetinin giderilmesi”, “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un aile bütünlüğünü bozucu maddelerinin ayıklanması”, “zinanın suç sayılması” gibi maddelerden oluşan bir beyanname sundu. Hatta seçim çalışmalarında, Düzce’deki kadın adayın fotoğrafını gölge olarak koymuşlardı.

Kadınların büyük mücadeleyle aldıkları hakları yok edip “kadının adı da yeri de yok” siyasetine koşar adım geçmek isteyen bu zihniyet, bir de biz kadınların oylarına talip. Kendilerinden olan kadına farklı da davranmıyorlar. Bunun en yakın örneği, AKP milletvekili Özlem Zengin’in “6284 kırmızı çizgimizdir” dedikten sonra aldığı tehditler nedeniyle konuşmaktan korkar hale gelmesi.

İktidarın kadınların haklarına ve yaşam tarzlarına yönelik müdahalesi uzun zamandır, hepimizin şahit olduğu şekilde artarak devam ediyor. Sadece 2023 yılının başından beri 93 kadın, erkekler tarafından cinayete kurban gitti. Şiddet artıyor, suçlular cezasız kalıyor, eşit işe eşit ücret alamıyor, kadının ekonomik bağımsızlığı yok edilmeye çalışılıyor. Dizilerde, siyasette, sanatta, müzikte, sosyal hayatta  “makul” bulmadıkları her kadını cezalandırıp sindirmeye çalışan bir iktidarla mücadele ediyoruz. Şimdi el yükseltip biz kadınları hayatın içinden silmek isteyen ittifak ortakları da sahnede.

Kimsenin bizlere ne düşüneceğimizi, nasıl bir hayat yaşayıp nasıl giyineceğimizi, neyi yapıp neyi yapamayacağımızı söyleme hakkı yok. Bu hayat bizim. Şimdi hayatımıza sahip çıkma ve cehennemin kapılarını kapatma zamanı.

Haydi sandıklara!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu