1 MayısDemokrasi ve SolGündemİVME BlogPolitikaToplum ve Siyaset
Trend

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu 1 Mayıs İşçinin Emekçinin Bayramı İçin İVME için yazdı

Bugün 1 Mayıs İşçinin Emekçinin Bayramı. Ama hangi şartlarda kutluyoruz bu 1 Mayıs’ı ya da gerçekten kutlayabilir miyiz bugün, bunu biraz sorgulamak gerekiyor. 

Kod-29’la işçilerin işten atıldığı, 10 milyondan fazla işsizin olduğu bir ülkede ve her yerde direniş sesleri yükselirken evet 1 Mayıs aynı zamanda bir direnme günü. Elbette kutlamamız gerekiyor ama aslında bu talan, yağma ve baskı düzenini de değiştirmemiz gerekiyor.

Bugün genelgeler yayınlıyorlar. Polisin “özel hayatının gizliliğini” ihlal etmemek üzerine, yakın çekimler yapmak, gösterilerde görüntü almak yasaklanıyor bu genelgeyle. Aslında kendileri, polis burnumuzun dibine girip her türlü gösteride, basın açıklamasında kaydımızı alıyor ve her nasılsa hiçbir şekilde özel hayatın gizliliği söz konusu olmuyor o zaman. Asıl yapmak istedikleri direnen insanların nasıl darp edildiklerini, nasıl baskı gördüklerini ve gerçekleri gizlemek! O nedenle görüntü alınmasını istemiyorlar. 

Bugün kadın işçiler, kadınlar her yerde en fazla direniyorlar. Migros işçileri başta olmak üzere birçok yerde, birçok şehirde kadınlar direnişlerde en ön plandalar.

Biz başka bir dünyayı hayal ediyoruz. Yıllardır bunun için mücadele ediyoruz. Bunun için güçlerimizi birleştirmemiz lazım. Bugün gerçek bir dayanışma günü. Bugün bu talan düzenini yaratanlar hiçbir şey sağlamayacakları için, hakikaten ekmeğimizi bölüşme günü. Bu düzeni değiştirmek için de elimizden geleni mutlaka yapmalıyız. Çünkü birileri aç yatarken bizlerin tok yatması mümkün değil. Bu mücadeleyi ancak hep birlikte vererek, umudumuzu hep birlikte büyüterek 1 Mayısları eskiden olduğu gibi coşkuyla ve alanlarda kutlayabiliriz.

Sadece bu da yetmez; artık bu ülkede ve bu dünyada eşit ve adil bir düzeni kurmamız gerekiyor. Pandemi koşullarının bile ilaç şirketleri ya da hükümetler tarafından fırsata çevrildiği bu düzende, sağlık hakkının da yaşama hakkının da hiçe sayıldığı bu düzende, tabii ki bu eşitliği sağlayacak olanlar iktidarlar, hükümetler değil. Bunu dünya yüzündeki halklar başaracak. Bunu başarmak için gerçek bir enternasyonalist dayanışmaya ihtiyacımız var. 

Yine de herkesin 1 Mayıs’ı kutlu olsun; Bijî Yek Gulan!

Filiz Kerestecioğlu, Halkların Demokratik Partisi Ankara Milletvekili

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu