AçıklamalarDemokrasi ve Sol

Koç Üniversitesinde Protesto Var: #Hayalini Mumla Ara

Odeon Hareketi İVME’ye yazdı:

“Koç Üniversitesi’nde ‘Odeon Hareketi’ adındaki bağımsız bir öğrenci hareketi ile öğrenciler orantısız yemek zamları, kısıtlanan kulüp faaliyetleri, burs ve kısmi çalışma ücretlerindeki adaletsizlikler ve giderek artan öğrenci gözetimini protesto etmek için 3 gündür rektörlük önünde toplanıp taleplerini okuyorlar.”

Hayalini Mumla Ara

Koç Üniversitesi’nin tanıtım reklamlarındaki “Hayalini Keşfet” mottosunda eleştirel bir değişiklikle yola çıkan Odeon Hareketi etrafındaki Koç Üniversiteli öğrenciler, üniversitelerinin Türkiye’deki diğer eğitim kurumlarına göre orantısız sayılacak şekilde kendilerine yansıttığı pahalılıktan ve sürekli idari gözetimden şikayetçiler. Adil kısmi çalışma ücretinden bursların dağıtım sürecinde şeffaflığa, kız ve erkek öğrencilerin kampüsün çeşitli binalarında bir araya gelişlerinin turnike ve kameralarla engellenmesine son verilmesinden ‘Covid-19’ gerekçe gösterilerek tamamen durma noktasına getirilen kulüp faaliyetlerinin devamına kadar pek çok taleplerini ‘Hayalini Mumla Ara’ sloganıyla dile getiriyorlar. 

Durumun Türkiye’deki diğer üniversitelerde de görülen hayat pahalılığı ve adaletsizliklerin geneline oranla dahi kabul edilemez bir ölçüsüzlükle devam ettirildiğini öne sürüyorlar. Bu konuda ‘Odeon Hareketinin’ hazırladığı burs ve kısmi çalışma ücretlerinin okullara göre yemek ücretleriyle karşılaştırıldığı infografikler de mevcut. Yapılan karşılaştırmalarda her göstergede en dezavantajlı okulun Koç Üniversitesi olduğu görülüyor. Taleplerinde ısrarcı olduklarını belirten öğrenciler bu talepler karşılanana kadar protestolarına ve sonrasındaki kolektif eylemlerine devam etmek konusunda da kararlılar. İvme olarak Odeon Hareketinin talep bildirisini öğrenci arkadaşlarımızla dayanışmayla aynen yayınlıyoruz:


Koç Üniversitesi öğrencileri olarak üniversite yönetiminin son zamanlarda aldığı kararlardan, mevcut sorunlar karşısında çözümsüz kalmasından, kampüsteki hayatımızı kısıtlamasından ve hatta gözetlemesinden dolayı temel haklarımızdan dahi yoksun durumdayız. Okuldaki fahiş fiyatları, bu fahiş fiyatlarla orantılı olarak artmayan ve haliyle ihtiyaçlarımızı karşılamayan burs ücretlerini, tam burslu öğrencilerin başarı bursu mağduriyetini, ülkenin genelinde dahi uygulanmayan katı COVID-19 müdahaleleri yüzünden aylardır kampüsten uzak kalmayı, kulüp etkinliklerinin engellenerek okuldaki sosyal ve kültürel hayatın bitirilmesini kabul etmiyoruz. Bizler, okulumuzun “Hayalini Keşfet” şiarını yalnızca bir slogandan ibaret olarak görmüyor ve hayal ettiğimiz kampüs ortamına sahip çıkmak istiyoruz. Özgür ve öğrenci dostu bir kampüs için üniversite yönetiminden haklı taleplerimiz şunlardır:

1) UYGUN FİYATLI YEMEK HİZMETİ SAĞLANSIN

Artan hayat pahalılığı sebebiyle kampüsteki yemek seçenekleri, öğrenci dostu olmaktan çıkıp öğrenci bütçesi ile sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi imkânsız hale getirmiştir. Öğrenciler, yemekhaneden bile yemek yiyemez duruma gelmiş, günlük öğün sayısının bile hesabını yapmaya başlamıştır. 

Yemekhane hizmeti sağlayan firmanın bu konuda gerekli indirimi yapmaması ve yemek kalitesinde artış olmaması halinde, gerekirse yemek sağlayan firmanın değiştirilmesi gerekmektedir.  

2) KULÜP AKTİVİTELERİ KISITLAMALARI KALKSIN

Ülkenin genelinde dahi uygulanmayan COVID-19 tedbirleri bahane edilerek öğrenci kulüpleri ve topluluklarının etkinlikleri aylardır kısıtlanmaktadır. Bunun yanında okul içi bürokrasi, kulüp üretkenliğine ket vurmaktadır. Kulüpler fiilen aktifliklerini yitirdiği için okulumuz kulüp kültürünü tamamen kaybetmek üzeredir. Kulüplerin fiziksel etkinlik izinleri bir an önce verilmeli, hak edilen maddi kaynaklar sağlanmalıdır. 

3) WORK & STUDY ÜCRETLERİ ARTIRILSIN

Birçok öğrencinin geçiminde önemli bir kalem olan Work & Study ücretlerine, iki öğünlük yemeği bile karşılamayan absürt bir zam yapılarak öğrenciye sus payı verilmiştir. W&S bütçesi artırılmalı; program yalnızca tecrübeye değil, emeğimizin karşılığına odaklanan bir hale getirilmelidir.  

4) KUDEB MAĞDURİYETİNE SON VERİLSİN

Koç Üniversitesi’nin her tercih döneminde reklamını yaptığı tam burslu öğrenciler, hakları olan başarı bursuna layık görülmüyor. Okul yönetimi, şeffaflıktan uzak bir ihtiyaç bursu olan KUDEB sistemi ile tam burslu öğrencileri mağdur ediyor ve öğrencilerin beslenme, barınma vb. temel ihtiyaçları konusunda ciddi maddi sıkıntılar çekmesine göz yumuyor. Tam burslu öğrencilere hakları olan başarı bursu, koşulsuz şartsız sağlanmalı ve başarı bursu yönetmeliğe yeniden eklenmelidir.  

5) ÖZGÜR KAMPÜS HAYATI SAĞLANSIN

Modern ve laik bir öğretim kurumu olan Koç Üniversitesi, yurtlar ve ortak alanlardaki haremlik selamlık uygulamaları ile öğrencilerine özgür kampüs hayatını yaşatmıyor. Ülkenin genelinde COVID-19 ile mücadele normalleşirken okul yönetimi COVID-19 kisvesi altında öğrencileri, kendi yurtlarında sürekli denetleyerek ve gözetleyerek COVID-19 önlemlerini suiistimal ediyor. 

Yurtlara konulan turnikeler ve kameralar kaldırılsın. Öğrencilerin kampüsteki özgürlükleri sağlansın. Ortak alanlara ilişkin kurallar, öğrencilerin menfaatleri çerçevesinde geliştirilsin. 

#LivePlayStudy ve “Hayalini Keşfet” gibi sloganlarla öğrenci toplayan fakat bu öğrencilere, açlık sınırında bir yaşamdan fazlasını hak görmeyen Koç Üniversitesine, önümüzdeki tercih dönemi için biz de bir slogan öneriyoruz: 

“Hayalini mumla ara!”   

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu