Dış Politika ve EnternasyonalizmDünyaGündemPolitika

Gazze Savaşı ve İsrail’in Faşizm Tartışması – Alberto Toscano (Çeviri: Kemal Büyükyüksel)

İsrail’in apartheid politikalarını ve aşırı sağ hükümetini eleştiren Batılılar sıklıkla antisemitizmle suçlanıyor, ancak solcular ve sol-liberal İsrailliler yıllardır ülkenin faşizme doğru gidişi hakkında uyarılarda bulunuyor. Bu makalede Alberto Toscano, faşizmin İsrail’in sömürge projesinin mantığının temelinde yer aldığını savunuyor.

Alberto Toscano’nun Verso Books Blog’undaki yazısının çevirisidir.

Batılı hükümetler tarafından yeşil ışık yakılan ve çok sayıda insan hakları hukuku uzmanı tarafından açık bir ‘soykırım niyeti’ olarak tanımlanan İsrail Devleti’nin, Hamas’ın 7 Ekim’deki El Aksa Tufanı saldırısına karşı misilleme yapması birçok çevrede faşizm konuşmalarına da yol açtı. Birzeit Üniversitesi Profesörler ve Çalışanlar Birliği toplu bir bildiride ‘sömürgeci faşizm’den ve ‘siyasi çizgileri aşan yerleşimci Siyonist politikacılar tarafından Araplara yönelik pornografik ölüm çağrısından’ bahsetti; İsrail Komünist Partisi (Maki) ve sol koalisyon Hadash, kendi beyanlarında ‘keskin ve tehlikeli tırmanışın tüm sorumluluğunu faşist sağ hükümete yüklediler’; Bu arada Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, Gazze’ye yönelik saldırıyı, iklim felaketi ve kapitalist yerleşmenin damgasını vurduğu ‘küresel bir 1933’te’ ‘hepimizi kullanıp atılabilir sayan ilk deney’ olarak tanımladı. Bu satırlardan alıntı yapmak bile muhtemelen, özellikle Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar hareketi kisvesi altında İsrail apartheid’ına karşı barışçıl uluslararası dayanışma aktivizmini engelleme çabalarında önemli bir araç olarak hizmet eden IHRA’nın antisemitizm tanımına sığıyordur.

Ve yine de, en son Netanyahu hükümetinde ve hatta genel olarak İsrail toplumunda yeni başlayan faşizmin tanınması, ana akım olmasa da, bizzat İsrail’deki kamusal söylemde kesinlikle öne çıkıyor; en azından İsrail Yüksek Mahkemesinin özerkliğinin içini boşaltmayı amaçlayan son yargı reformlarına karşı yapılan protestoların ardından.

Hamas saldırısından dört gün önce Ha’aretz gazetesi ‘İsrail Neo-Faşizmi İsraillileri de Filistinlileri de Tehdit Ediyor’ başlıklı bir başyazı yayınladı. Bir ay önce 200 İsrailli lise öğrencisi askere alınmayı reddettiklerini şu şekilde açıklamıştı: ‘Şu anda hükümetin kontrolünü elinde bulunduran bir grup faşist yerleşimciye iyi niyetle hizmet edemeyeceğimize karar verdik.’ Mayıs ayında bir Ha’aretz başyazısı, ‘altıncı Netanyahu hükümetinin totaliter bir karikatür gibi görünmeye başladığını’ belirtti. ‘Totalitarizmle ilgili, aşırı üyelerinden biri tarafından önerilmeyen ve içerdiği diğer beceriksizler tarafından kimin tam anlamıyla faşist olabileceğini görme rekabetinde benimsenmeyen neredeyse hiçbir hareket yoktur’ dedi. Bir editörü ise, şiddetli ırkçılıktan zayıflığın küçümsenmesine, şiddet arzusundan anti-entelektüalizme kadar kontrol listesindeki tüm maddeleri işaretleyen bir ‘İsrail faşist devrimi’ olduğunu ifade etti.

Bu son polemikler ve öngörüler, çağdaş İsrail’de ‘büyüyen faşizm ve erken Nazizm’e benzer bir ırkçılık’ olduğunu söyleyen aşırı sağ üzerine çalışan ünlü tarihçi Ze’ev Sternhell veya gazeteci ve barış aktivisti Uri Avnery gibi önde gelen entelektüeller tarafından önceden tahmin edilmişti. On yaşındayken Nazi Almanya’sından kaçan ve 2018’deki ölümünden kısa bir süre önce Uri Avnery şunları söylüyordu:

“Filistinlilere yönelik hayatın neredeyse her alanında uygulanan ayrımcılık, Nazi Almanyası’nın ilk aşamasında Yahudilere yönelik muameleye benzetilebilir. (İşgal altındaki topraklarda Filistinlilere uygulanan baskı, Münih ihanetinden sonra “koruyuculuk” altındaki Çeklere uygulanan muameleye daha çok benziyor.) Knesset’te halihazırda kabul edilmiş ve üzerinde çalışılmakta olan ırkçı yasa tasarıları yağmuru, Nazi rejiminin ilk günlerinde Reichstag tarafından kabul edilen yasaları büyük ölçüde andırıyor. Bazı hahamlar Arap mağazalarının boykot edilmesi çağrısında bulunuyor. O zamanki gibi. Futbol maçlarında ‘Araplara ölüm’ (‘Judah verrecke’?) çağrısı düzenli olarak duyuluyor.”

Analojide elbette yeni bir şey yok. Hannah Arendt ve Albert Einstein gibi kişiler, 1948’deki Deir Yasin katliamının ardından New York Times’a bir mektup imzalayarak Herut’u (Netanyahu’nun Likud partisinin selefi) “örgütlenmesi, yöntemleri, siyasi felsefesi ve toplumsal çekiciliği bakımından Nazi ve Faşist partilere benzer” olmakla suçladılar.

Avnery ayrıca mevcut Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’i de ‘gerçek bir Yahudi faşist’ olarak nitelendirdi. Kendisini gururlu bir şekilde ‘faşist homofobik’ olarak nitelendiren Smotrich, Filistinlilerin ulus olma umutlarını ‘iptal etmek’ ve Nakba’yı tekrarlamak şeklindeki kendi soykırım niyetinin teolojik temellerini ortaya koydu. Bir röportajda şunları söyledi:

“Joshua ben Nun (İncil’deki peygamber) bu ülkeye girdiğinde, orada yaşayanlara üç mesaj gönderdi: [Bizim yönetimimizi] kabul etmek isteyenler kabul edecek; gitmek isteyenler gidecek; savaşmak isteyenler savaşacak. Stratejisinin temeli şuydu: Buradayız, geldik, burası bizim. Şimdi de üç kapı açılacak, dördüncü kapı yok. Gitmek isteyenlere, gidenler de olacak, onlara yardım edeceğim. Umutları ve vizyonları kalmadığında giderler. 1948’de olduğu gibi. […] Gitmeyenler ya Yahudi devletinin yönetimini kabul edecek, o takdirde kalabilirler, gitmeyenlerle de savaşıp onları yeneceğiz. […] Ya onu vuracağım ya hapse atacağım ya da sınır dışı edeceğim.”

Yeşu Kitabı’ndan söz edilmesi, aynı zamanda İsrail Devleti’nin ilk yıllarında laik David Ben-Gurion için ideolojik bir referans görevi görmesi açısından da dikkate değerdir. Eski Ahit’in yıkıma övgüsü bugün rahatsız edici bir şekilde yankılanıyor: ‘Böylece Yeşu tüm ülkeyi, tepeleri, güneyi, vadiyi, pınarları ve tüm krallarını vurdu; geriye hiçbir şey bırakmadı, fakat hepsini tamamen yok etti. İsrail’in Tanrısı RAB’bin buyurduğu gibi nefes aldı. Ve Yeşu onları Kadeş-barnea’dan Gazze’ye kadar vurdu’ (Yeşu 10:40-41).

Ancak Faşizm’in ‘vaftiz babası’ olan Netanyahu’nun, köktendinci yerleşimcilere ve onların mülksüzleştirme taktiklerine (Smotrich’in yerleşimci STK’sı Regavim’in devlet tarafından derince sarıp sarmalanması ve Filistin topraklarına ve mülkiyet haklarına karşı uyguladığı kanunlar dahil) indirgenemez; aynı zamanda, Hindistan ve ABD’de olduğu gibi İsrail’de de, yozlaşmış metropol ‘seçkinlerine’ karşı ulusal-muhafazakar seferberlikleri kâr ve imtiyazın acımasız savunmasıyla birleştirmekten mutlu olan milyarderlerin ticari çıkarlarına ve yasama manevralarına sıkı sıkıya bağlıdır. Yakın zamanda yapılan bir röportajda İsrailli Holokost tarihçisi Daniel Blatman şunları gözlemledi:

“İsrail Devleti’nin varlığının devamına yönelik en büyük tehdidin ne olduğunu biliyor musunuz? Likud değil. Bölgelerde başıboş dolaşanlar haydutlar bile değil. Bu, Kohelet Politika Forumu’dur (zengin ABD bağışçıları tarafından desteklenen muhafazakar, sağcı bir düşünce kuruluşuna atıf). […] İsrail tarafından benimsenmesi halinde onu tamamen farklı bir ülkeye dönüştürecek geniş bir sosyal ve politik manifesto yaratıyorlar. İnsanlara “faşizm” diyorsunuz, onlar da sokakta dolaşan askerleri hayal ediyorlar. Hayır. Öyle görünmeyecek. Kapitalizm varlığını sürdürecek. Başka ülkelere girmelerine izin verilirse, insanlar yine de yurt dışına gidebilecekler. İyi restoranlar olacak. Ancak bir kişinin, rejimin iyi niyetinden başka, kendisini koruyan bir şeyin olduğunu hissetme yeteneği (çünkü rejim onu ​​uygun gördüğü şekilde ya koruyacaktır ya da korumayacaktır) artık orada olmayacak. İsrail toplumu mevcut hükümeti kabul etmeye hazırdı. Likud’un zaferi nedeniyle değil, en aşırı kanat herkesi peşinden çektiği için. Bir zamanlar aşırı sağ olan bugün merkez oldu. Bir zamanlar kenarda olan fikirler artık meşrulaştı. Alanı Holokost ve Nazizm olan bir tarihçi olarak bunu söylemek benim için zor ama bugün hükümette neo-Nazi bakanlar var. Başka hiçbir yerde, ne Macaristan’da, ne Polonya’da, ideolojik olarak saf ırkçı bakanları göremezsiniz.”

İçgörülerine rağmen, bu pasaj aynı zamanda faşizmin yükselişine karşı liberal İsrail polemiklerinin bazı meselelerin halen ne kadar parantez içinde olduğunu da acı bir şekilde gösteriyor. Yani Filistinlilerin. İsrail’de ve işgal altındaki Filistin’de askerler sokaklarda dolaşıyor. İsrail’in yönettiği milyonlarca insan yurt dışına çıkamıyor. Ya da gerçekten eve dönemiyor. Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir gibilerin hiç vicdan azabı duymadan dile getirdiği ‘saf’ ırkçılık, sersem faşistler kadar kötü niyetli liberaller için de sömürgeci tahakkümü yapılandıran ve yeniden üreten ırkçılığın bir ürünüdür.

Siyah radikal ve Üçüncü Dünya anti-faşizminin yanı sıra Yerli direnişinin uzun gelenekleri, Bill Mullen ve Christopher Vials’ın gözlemlediği gibi bize şunu öğretti: ‘Irksal olarak liberal demokrasinin haklar sisteminin dışında kalanlar için ‘faşizm’ kelimesi her zaman uzak ve yabancı bir toplumsal düzeni çağrıştırmıyor.’ George Padmore’un 1930’larda ‘dünyanın klasik Faşist Devleti’ olarak nitelendirdiği Güney Afrika gibi yerleşimci-sömürgeci ve ırksal faşist rejimlerde, Alman-Yahudi avukat Ernst Fraenkel’in analiz ettiği ‘ikili devlet’in bir versiyonuyla karşılaşırız: Hakim nüfus için ‘normatif devlet’ ve tahakküm altındakiler için ‘sınırsız keyfilik ve herhangi bir yasal garantiyle denetlenmeyen şiddet’ uygulayan ‘ayrıcalıklı devlet’. Angela Y. Davis’in, 1970’lerin başlarında ABD nüfusunun geri kalanı için ırksal devlet terörünün nelerin habercisi olduğuna atıfta bulunarak gösterdiği gibi, normatif ve ayrıcalıklı devlet arasındaki sınır geçirgendir.

Hükümet bakanları, polise sivilleri tutuklama, onları evlerinden çıkarma veya inandıkları takdirde mallarına el koyma konusunda talimat vermelerine izin verecek düzenlemeleri teşvik etmek için savaş veya ulusal morale zarar verebilecek veya düşman propagandasına temel oluşturabilecek bilgileri yayma bahanesini kullandıklarından, bugün İsrail’de bu açıkça ortadadır. Faslı Yahudi Marksist Abraham Serfaty’nin onlarca yıl önce Filistin’in kurtuluşu üzerine hapishane yazılarında analiz ettiği gibi, Siyonist yerleşimci-sömürgeci mülksüzleştirme, tahakküm ve yerinden etme projesinin merkezinde ‘faşist bir mantık’ var. Liberaller tarafından reddedilse de, çekirdek mekanizmaları tamamen ortadan kaldırılmadığı sürece, her krizde şiddetli bir şekilde yeniden ortaya çıkması da kaçınılmazdır. İki devletli bir çözümü istediklerini iddia eden ama bunu asla gerçekleştirmeye niyetli olmayanların ikiyüzlülüğünü eleştirenlere karşı, iktidardaki İsrail aşırı sağı birçok yönden sessiz kısmı çok yüksek sesle söylüyor.

İşgalin ve Filistinlilere yönelik gaddarca muamelenin normalleştirildiği ve tüm niyet ve amaçlara göre bunun sonunu getirmeyecekleri muamelesinin yapıldığı bir dönemde, faşist yerleşimci ve dindar sağ, İsrail’i bir yerleşimci-sömürgeci proje olarak tanımlayan yapılandırıcı şiddet ve insanlıktan çıkarma sürecini onaylama ve kutlama noktasına geldi. Bu da liberallerin hafifletmeyi ya da en aza indirmeyi düşündükleri ama asla gerçek anlamda meydan okumadıkları bir durum. Bugün pek çok başka bağlamda olduğu gibi İsrail’de de faşizmin yükselişi başlangıçta bir kopuş ya da istisna olarak görünebilir, ancak bu yükselişi besleyen ve yükselişin de kökeninde var olan, gerçek kurtuluşu asla desteklemeyecek sömürgeci liberalizm tarafından sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu